بیانیه‌ی پارت آزادی كوردستانPAK در حمایت از قیام ملت عرب احواز

ملت عرب احواز علیه‌ دولت اشغالگر فارس، بپا خواسته‌است.

از شامگاه‌ روز پنجشنبه‌ ٢٤ تیرماه‌ ١٤٠٠ شمسی، ملت عرب در احواز و شماری دیگر از شهرها و نواحی استان خوزستان در اعتراض به‌ توطئه‌ها و اعمال سیاستهای  اشغالگرانه‌و ضد انسانی تهران در زمینه‌ آب منطقه، قیامی را آغاز نموده‌اند كه‌ روز به‌روز بر دامنهء آن افزوده‌ میشود.

تهران طی یك دههء‌ اخیر با تشدید سیاستهای نژادپرستانه علیه ملت عرب احواز،‌ همزمان با میلیتاریزه کردن منطقه بر ابعاد و اقدامات سیستماتیك خود جهت تحمیل تغییرات دموگرافی و تحت فشار قراردادن ساکنان برای تهجیر و كوچاندن از سرزمین اشان‌‌، افزوده‌است.

اعمال طرح ها و سیاست های اشغالگرانه‌ در زمینه‌ آب احواز‌، با خشكاندن منابع و انحراف و انتقال آب های آن به‌ مناطق و شهرهای فارس نشین مركزی، موجب قطع آب آشامیدنی مردم و لطمات وسیع و غیرقابل جبران به‌ محیط زیست و اكوسیستم آن شده‌ است.

با این حال تهران در مقابل خواست انسانی و برحق ملت ستمدیده‌ عرب، به‌ سركوب و گسیل نیروهای اشغالگر بیشتر دست زده‌ است. تاكنون شماری از مردم به‌پاخاسته‌، شهید و مجروح گردیده‌اند.

آنچه‌ در احواز در جریان است اگر چه‌ بر محورآب جرقه‌ خورده است، اما عمق و ابعاد و چرایی آن، بسا فراتر از این است. اوضاع جاری دراحواز، از تبعات و پیامدهای یك قرن اشغال و سلطهء‌ حاكمیت رضاخانی و رابطه‌ و تعامل اشغالگرانه‌ تهران با یك ملت و سرزمین تحت اشغال و محروم از آزادی و  حاكمیت ملی خویش است.

آنچه‌ بر ملت عرب احواز میرود، همان است كه‌ بر ملت كورد وبلوچ رفته‌ است. ما درد مشتركیم . از اینرو حزب ما و سپاه‌ ما و ملت ما، حامی خیزش و قیام برحق اشان اند.

پارت آزادی كوردستان علاوه‌ بر حمایت قاطع از این قیام عادلانه‌، بر این حقیقت پای می فشارد كه‌: راه‌ حل قطعی پایان یافتن بی عدالتی ها، احجافات و تبعیض و غارت ملت هایمان كورد و عرب احواز و دیگر ملت های تحت ستم ایران، برچیدن حاكمیت اشغالگرانهء‌ دولت فارس بر سرزمینهایی است كه‌ نه‌ بر اساس خواست و رضایت و منافع مردمان آنها، بلكه‌ در نتیجه‌ء جنگ ها،  لشکرکشی ها، الحاق طلبی و قراردادهای ناعادلانه‌ی كولونیالیستی و سرکوب صاحبان واقعی آنها ترسیم شده‌اند.

حزب ما همچنین بر این حقیقت محرز نیز تاكید مجدد مینماید كه‌ خواست ها و حقوق و آزادیهای مشروع ملت های در بند ما له‌ در منشور ملل متحد تصریح شده‌ اند؛ در چارچوب دولت ایران در هیچ شكل و فرم سیاسی تحقق پذیر نیستند. بلكه‌ تنها با فروپاشی آن و نیل ملت هایمان به‌آزادی و حاكمیت ملی تحقیق خواهند یافت.

پارت آزادی كوردستان رهبران سیاسی، مبارزین و روشنفكران و كنشگران سیاسی ملتهای تحت ستم ایران را برای همكاری و تشریك مساعی مبارزاتی در این راه‌، فرامیخواند.

 

پیروز باد قیام ملت عرب احواز

پیش بسوی اتحاد و همبستگی ملل تحت ستم ایران

 

پارت آزادی کوردستانPAK

کمیتهء مرکزی

۳۱تیر ۱۴۰۰ شمسی

۲۲ ژوئیه۲۰۲۱ میلادی

Share Button

وەڵامێک بنووسە

پۆستی ئەلکترۆنیکەت بڵاو ناکرێتەوە . خانە پێویستەکان دەستنیشانکراون بە *